Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci
LUCKY GLASS s.r.o. Menu

Čištění křišťálových lustrů

Prach se v bytě usazuje všude, nejen na poličkách a na podlaze, ale také na vašem osvětlení. Proto je vhodné svítidla pravidelně čistit, protože zejména u křišťálových lustrů mohou zaprášené ověsy snížit jejich zářivost a třpyt. Není to nic složitého, stačí dodržovat jednoduchý postup a z čištění se může stát i rodinná zábava.

Ve firmě LUCKY GLASS jsme vyzkoušeli řadu postupů, ale ten nejosvědčenější a nejjednodušší je pořád stejný. Lustry tak myly už naše babičky a dosud jej žádný zázračný sprej nepřekonal.

  1. Nejprve vypněte přívod elektrické energie a zajistěte, aby jej během čištění někdo omylem nezapnul.
  2. Postupně z lustru sundávejte křišťálové ověsy – začínejte od spodní části lustru. Ověsy omyjte ve vlažném roztoku saponátu, opláchněte čistou vodou a otřete čistou utěrkou. Stejným způsobem omyjte a otřete do sucha všechny skleněné díly lustru, které lze volně sundat.
  3. Kovové a skleněné díly, které již nelze sundat, lehce očistěte jemně navlhčenou utěrkou z mikrovlákna. Nepoužívejte při tom žádné chemické čisticí prostředky (ani saponát). Pokud máte kvalitní utěrku z mikrovlákna, lze s ní bez saponátu umýt celý lustr. Z vlastních praktických zkušeností s údržbou lustrů v naší firemní vzorkovně doporučujeme velice osvědčený modrý hadřík firmy Raypath, se kterým je možné bez saponátu ošetřit i celý lustr včetně křišťálových ověsů. Tato utěrka má vynikající vlastnost, že při vymáchání v čisté vodě a po následném důkladném vyždímání nezanechává žádné šmouhy a působí podobně jako tradiční jelenicová kůže při mytí automobilu. Šetříte tak nejen peníze a životní prostředí, ale také pokožku svých rukou, kterým dlouhý pobyt ve vodě se saponátem nesvědčí.
  4. Nakonec vraťte omyté a osušené ověsy a části lustru na původní místo. Pokud se bojíte, že si je nezapamatujete, nakreslete si malý plánek lustru, nebo si postup při sundávání částí nafotografujte.

Čištění a údržbu doporučujeme provádět dvakrát ročně, podle prašnosti prostředí, ve kterém se lustr nachází. Minimálně jednou za rok by se lustr měl umýt, nejlépe se začátkem zimy, aby na Vánoce krásně zářil, stejně jako svítidla na fotografiích v naší Galerii realizací.

Užitečné informace o našich křišťálových lustrech LUCKY GLASS naleznete v Nejčastějších dotazech našich zákazníků.

Zajímají vás další informace o lustrech, českém křišťálu, jeho historii a technologii výroby? Zde jsou: